reklama
kategoria: Inne
3 październik 2014

Mama z województwa śląskiego pyta o rotawirusy

zdjęcie: Mama z województwa śląskiego pyta o rotawirusy / fot. Nadesłane
fot. Nadesłane
Każda mama, zwłaszcza posiadająca małe dziecko, powinna być świadoma tego, jak rozpoznać, powszechną i zakaźną, szczególnie u najmłodszych, chorobę rotawirusową. Z danych Państwowego Zakładu Higieny (PZH) wynika, że w 2013 roku, w Polsce, z powodu wirusowego zakażenia jelitowego wywołanego przez rotawirusy, hospitalizowanych było ponad 21 tys. osób, z czego w województwie śląskim – 1 737 osób. Jak nie dać się zaskoczyć objawom choroby i chronić malucha przed skutkami zakażenia?
REKLAMA

W jaki sposób rozpoznać, że dziecko uległo zakażeniu rotawirusami?

Jeśli maluch silnie wymiotuje, ma ostrą, wodnistą biegunkę, wysoką gorączkę (nawet sięgającą 400), a dodatkowo występuje u niego infekcja górnych dróg oddechowych, to istnieje duż prawdopodobieństwo, że został zakażony rotawirusami. Wymioty zwykle trwają do 2 dni, powtarzają się kilka razy na dobę i zwykle poprzedzają wystąpienie biegunki

Jaki może być przebieg choroby?

U każdego dziecka choroba może mieć różny, a co więcej nieprzewidywalny przebieg. Choroba może przebiegać bezobjawowo, mieć lekki i umiarkowany charakter z kilkoma wolnymi stolcami lub też przybierać ciężką postać ostrej biegunki oddawanej nawet do 20 razy dziennie7 mogącej prowadzić do odwodnienia. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów choroby.

Jakie są konsekwencje zakażeń rotawirusowych?

Zaostrzony przebieg choroby, nasilona biegunka, intensywne wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia i utraty pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest ono na tyle niebezpieczne, że wymaga dożylnego nawadniania, a czasami nawet hospitalizacji. Zwykle pobyt w szpitalu trwa kilka dni i wiąże się z dużym stresem dla rodziców, którzy muszą nieustannie czuwać i opiekować się dzieckiem5. Statystyki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny (NIZP – PZH), pokazują, że w 2013r., w całej Polsce, 21 420 osób było hospitalizowanych z powodu zakażeń rotawirusowych Jeśli u dziecka obserwujemy zapadnięte gałki oczne, suche, spierzchnięte, usta, skóra na brzuchu uchwycona palcami tworzy fałd, który się nie rozprostowuje, u niemowląt  widoczne  jest zapadnięte ciemiączko, płacz bez łez, rzadkie oddawanie moczu, to jest to sygnał, aby niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej8. Na podstawie oceny ogólnego stanu zdrowia dziecka, czasu trwania i nasilenia choroby, lekarz decyduje czy konieczna jest hospitalizacja.

Jak mogę uniknąć zakażenia?

Higiena w codziennym funkcjonowaniu dziecka jest oczywiście czynnością niezbędną, jednak niestety nie wystarczającą, aby ochronić malucha przed chorobą rotawirusową. Istnieje wiele możliwości przenoszenia rotawirusów, na przykład przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub wydalinami, przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią, zabawkami czy też drogą pokarmową. Dlatego też nie łatwo jest uniknąć zakażenia rotawirusowego ze względu na specyficzne cechy rotawirusa (wysoka zakaźność rotawirusem, trudność w usunięciu go środkami dezynfekującymi czy też jego przeżywalność nawet do 4 h na rękach, a kilka dni na suchych powierzchniach).

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia rotawirusowego?

Metodą zapobiegania zakażeniom rotawirusowym u dzieci, o wysokim profilu skuteczności są doustne szczepienia ochronne. Obie dostępne na polskim rynku szczepionki, chronią przed zakażeniami wywoływanymi przez najczęściej występujące szczepy rotawirusa, które są odpowiedzialne za większość zachorowań w Europie.

Dlaczego warto poddać dziecko szczepieniom przeciwko rotawirusom?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego pociecha prawidłowo się rozwijała i była zdrowa. Szczepienie przeciwko rotawirusom jest, więc swego rodzaju inwestycją w zdrowe i szczęśliwe dziecko. Dużym komfortem związanym ze szczepionką jest to, że jest ona bezbolesna, gdyż podawana doustnie. Nie musimy się więc obawiać płaczu i strachu dziecka. W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi zgodnie z  Programem Szczepień Ochronnych (PSO). Oznacza to, że nie są one finansowane ze środków publicznych, a koszty indywidualnie ponoszą rodzice.

Jaki jest koszt sczepienia?

Koszt szczepienia może różnić się w zależności od przychodni lub apteki. Wynosi ok. 600‑700 zł za cały cykl szczepienia (2 lub 3 dawki w zależności od producenta).

Kiedy mogę zaszczepić swoje dziecko?

Dostępne na polskim rynku dwie szczepionki przeciwko zakażeniom rotawirusowym są podawane odpowiednio w schemacie 2 – dawkowym lub 3 – dawkowym. Bez względu na to, które szczepienie zostanie wybrane, najlepszym czasem na zaszczepienie dziecka, jest ukończenie przez niego 6. tygodnia życia, najlepiej podczas pierwszej wizyty szczepiennej. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, powinniśmy podać dziecku pierwszą dawkę do ukończenia 12. tygodnia życia. Ostatnia dawka, w zależności od rodzaju szczepionki powinna zostać podana do 24. lub 32. tygodnia życia. Odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 tygodnie. 

Czy szczepienia przeciwko rotawirusom są bezpieczne?

Szczepienia przeciwko rotawirusom mają wysoki profil bezpieczeństwa i skuteczności, co zostało potwierdzone w wielu w badaniach klinicznych. Wyniki badań przeprowadzone wśród ponad 130 tys. niemowląt na całym świecie potwierdzają wysoki profil skuteczności szczepionek w zapobieganiu biegunce rotawirusowej, szczególnie o ciężkim przebiegu oraz hospitalizacji spowodowanej odwodnieniem z powodu biegunki i wymiotów. Rodzice powinni mieć świadomość, że czasami szczepionka może powodować przemijające niepożądane odczyny poszczepienne, jak np. gorączka, zaburzenia żołądkowo – jelitowe lub rozdrażnienie dziecka. Jeśli po przebytym szczepieniu jakiekolwiek objawy budzą niepokój rodziców, powinni skonsultować się z lekarzem.

 

 

 

 

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Siemianowice Śląskie
3.6°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siemianowicach

kiedy
2025-01-31 17:00
miejsce
Siemianowickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 18:00
miejsce
Siemianowickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:30
miejsce
Siemianowickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 16:00
miejsce
Siemianowickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany