140 tysięcy złotych oszczędności seniorki uratowane dzięki czujności rodziny- poszukujemy oszusta

fot. KMP w Siemianowicach Śląskich
O wielkim szczęściu może mówić 72-letnia siemianowiczanka, która praktycznie już przekazywała oszczędności całego swojego życia mężczyźnie, który pojawił się w jej domu. Chwilę wcześniej rozmawiała przez telefon stacjonarny z "policjantem" i "prokuratorem". Polecili jej, żeby spakowała wszystkie pieniądze, ponieważ są zagrożone, a ponadto część z nich może być fałszywa. Oszustów nie spłoszyła nawet synowa, która naszła na przekazanie pieniędzy. Pomimo, że ją nastraszyli, powiadomiła policjantów.
REKLAMA

Niby scenariusz rozmowy telefonicznej oszustów był znany i nie wykazali się tu oni żadną kreatywnością, a jednak o mały włos a byliby w posiadaniu sporej gotówki. 72-letnia seniorka odebrała telefon stacjonarny, na który zadzwonił "policjant". Przedstawił się i podał miejsce służby, od razu zachęcił kobietę do sprawdzenia jego tożsamości pod numerem alarmowym 997. Seniorka podczas trwającej rozmowy wybrała ten numer i w słuchawce odezwała się kobieta, która potwierdziła, że istnieje taki policjant. Następnie "policjant" ostrzegł 72-latkę przed szajką przestępców i nakazał spakować wszystkie pieniadze, które ma w domu. Za chwilę miał się po nie zgłosić osobiście policjant. Oczywiście rozmówca kazał kobiecie zachować dyskrecję i nie informować członków rodziny o tym co robi. Seniorka spakowała łącznie 140 tysięcy złotych. Gdy stała w drzwiach wejściowych, na jej rozmowę z nieznanym mężczyzną, natknęła się synowa. Mężczyzna przekonywał kobiety, że jest policjantem. Natomiast z telefonu głos "prokuratora" zastraszał synową, że poniesie odpowiedzialność karną za to, że utrudnia śledztwo. Na całe szczęście kobieta nie ugięła się i zażądała umundurowanego patrolu na miejscu. Wtedy stojący w drzwiach "policjant" uciekł, a siemianowiczanki zadzwoniły po prawdziwych policjantów.

W wyniku przeprowadzonych czynności na miejscu udało się zabezpieczyć wizerunek fałszywego policjanta, który przyszedł po pieniądze do domu seniorki. Mężczyzna mógł być widziany około godziny 13.00 w dniu 21 maja w okolicach osiedla Bangów. Prosimy o przejrzenie wideorejestratorów zamontowanych w samochodach albowiem istnieje możliwość, że postać takiego mężczyzny została utrwalona przez przejeżdzający pojazd. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje dotyczące mężczyzny widocznego na zdjęciach, proszony jest o kontakt z siemianowicką policją pod numerem telefonu 47 853 12 01 oraz 47 853 12 55. Oszust miał około 175 cm wzrostu, ciemną kurtkę sportową, ciemne spodnie dresowe z jasnym paskiem po bokach nogawek, a na głowie miał założoną ciemną czapkę z daszkiem. Jego twarz była zasłonięta maseczką ochronną.

Apelujemy seniorów o ostrożność i nie przekazywanie "policjantom" żadnych pieniędzy- tak działają oszuści, ponieważ prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o udział w akcji, do której potrzebne im są pieniądze obywatela.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
38559
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siemianowicach

kiedy
2021-01-22 19:00
miejsce
Siemianowickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-24 19:00
miejsce
Siemianowickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany